0912-0700431         021-33985950

0935-7082874         021-55374352

@digicarhelp

نقاشی

 ابزارهای لازم اولیه جهت رنگ‌ کردن خودرو :

برای زمان‌بندی کار ما پیشنهاد می‌کنیم چند روز یا چند آخر هفته تعطیل را برای این‌کار در نظر بگیرید چراکه رنگ‌آمیزی خودرو کاری زمان‌بر است.در این مرحله به‌ فکر یک سایبان مناسب برای اجتناب از عناصر موجود در محیط باشید،بهترین مکان برای ایجاد سایبان، در هوای آزاد است چرا که وزش طبیعی باد به کیفیت کار می‌افزاید

ابزار کار اولیه:

  • مقدار زیادی سمباده با زبری متوسط (استفاده از دستگاه سمباده برقی اثر مطلوب‌تری خواهد داشت)
  • به مقدار لازم چسب کاغذی با استفاده از روزنامه‌ برای استتار کردن خودرو (جاهایی که نیاز به رنگ‌ زدن نیست)
  • تهیه کمپرسور هوا و اسپری تفنگی
  • حائل، تینرهای رنگ، ماسک های صورت، عینک ایمنی، پوشش زیرلایه‌ای، رنگ اکریلیک و یا رنگ مینای پالتو و پوشش لاک خالص و یک گرد و غبار‌گیر
  • برای یک خودروی سایز کوچک یا متوسط شما حدود یک گالن پوشش پایه (بتونه) نیاز دارید.

سه گالن تثبیت کننده رنگ، نیم گالن رنگ پایه نیاز خواهد بود. اگر می‌خواهید رنگ مورد نظرتان دقیقا شبیه رنگ فابریک خودرو شود، می‌توانید کد رنگ کارخانه‌ای ماشین‌ را که بر‌ روی صفحه‌ اطلاعاتی خودرویتان موجود است را به فروشگاه رنگ‌سازی بدهید، تا آنها رنگ مورد نظرتان را برای شما تطبیق بدهند.

مرحله تدارک و آماده‌سازی رنگ زدن خودرو

محل مورد نظر برای رنگ‌آمیزی را کاملا تمیز کنید، سپس با احتیاط شروع به پاشیدن رنگ کنید (دقیقا در محل مورد نظر) بعد از اتمام ماشین را کاملا از گردوغبار، لکه و چربی تمیز کنید.

حالا باید تصمیم بگیرید کدام قسمت از خودرو (درها، قسمت موتور یا بدنه) را می‌خواهید رنگ‌آمیزی کنید چرا‌که اضافه شدن هر کدام از این موارد به کار به‌ دلیل اقداماتی از قبیل اصطلاحا لخت کردن خودرو، نوار زنی قسمت‌های مورد نظر و همچنین پیاده کردن موتور خودرو می‌تواند به‌ طور فزاینده‌ای وقت گیر باشد. بنابراین برای بهبود کیفیت کار قسمت‌هایی که احتیاجی به رنگ‌آمیزی ندارد را کاملا بپوشانید.

حالا باید گرد و غبار موجود بر روی خودرو را کاملا از بین ببرید (استفاده از عینک و ماسک فراموش نشود)

در این مرحله با استفاده از سمباده زدن به‌صورت دورانی بر روی بدنه کار را دنبال می‌کنیم، توصیه می‌شود در شکاف‌ها و گوشه‌ها این‌کار به صورت دستی انجام شود. بهترین پایان در این مرحله به انتها رساندن کار به عقب خودرو است. البته این کار می‌تواند بسیار وقت‌گیر هم باشد به‌طوری که حدودا برای هر قسمت از خودرو چیزی حدود دو ساعت زمان خواهد برد. اما اگر محدودیت زمانی دارید با رعایت برخی نکات سرعت کار شما بیشتر خواهد شد، مثلا نیازی نیست که شما کار را حتما در انتها به پشت خودرو برسانید همین‌قدر که در بخش آخر از سمباده نرم و مرطوب استفاده کنید خاطرجمع باشید که کفایت می‌کند و شما نمره قابل قبولی دریافت کرده‌اید.

بعد تمام سطوح را با یک دستمال آغشته به رقیق‌کننده تمیز کنید. سپس کمی صبر کنید تا حلال‌ها کاملا تبخیر و از بین بروند.

مرحله دشوار بتونه‌کاری

بعد از این‌که اطمینان حاصل کردیم که تمام قسمت‌های مورد نظر با روزنامه یا پلاستیک کاملا پوشیده شده است، سراغ مرحله بعد می‌رویم. پوشش پایه (بتونه) با رعایت نسبت‌های توصیه شده و طبق دستورالعمل با رقیق کننده‌ها مخلوط می‌کنیم. توجه داشته باشید که این دستورالعمل برای ساختن رنگ‌های مختلف متفاوت است. دقت داشته باشید که اگر در وحله اول است که می‌خواهید کار پاشیدن را با نازل انجام دهید با تمرین از تکنیکی پیروی کنید. بهترین روش پیشنهادی ما این است که تفنگ اسپری را به صورت یکنواخت در حرکت با فاصله حدود ۶ اینچ از محل مورد نظر اسپری کنید. اگر به‌طور مداوم کار اسپری کردن را ادامه دهید در قسمت هایی که شما تغییر  جهت می‌دهید رنگ ضخیم‌تر می‌شود.

همزمان با به‌کارگیری از تکنیک اسپری کردن برای آغاز کار از سقف به پایین کار خود را آغاز کنید و حالت پاشش نازک را برای نازل در نظر بگیرید در این حالت دو یا سه دست روکش برای تمام قسمت‌ها کافی خواهد بود. توجه کردن به زمان‌های توصیه شده برای خشک شدن کار طبق دستورالعمل‌ها بسیار مهم و موثر است. مدت زمان مناسب بازدهی برای این‌کار بین بیست تا حداکثر یک ساعت در نظر گرفته شده است. کار بتونه‌کاری سطح تا حدودی در اینجا به پایان می‌رسد حالا زمان آن رسیده که با استفاده از سمباده‌های خشک و مرطوب تمام قسمت‌ها را نرم و یک‌دست کنیم. اکنون باید با استفاده از یک پارچه و رقیق‌کننده سطح کار بتونه را تمیز کنیم، دقت داشته باشید برای انجام این‌کار بیش از اندازه از رقیق‌کننده‌ها استفاده نشود زیرا استفاده بیش از حد باعث می‌شود سطح بتونه از بین برود و به حالت اول بازگردد که به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

مرحله نهایی، رنگ‌آمیزی

برای آغاز کار، رنگ را با رقیق‌کنندها طبق دستورالعمل موجود بر روی ظرف رنگ ترکیب کنید و رنگ پودر را به صورت یکنواخت اسپری کنید، بعد از اتمام کار همان‌طور که گفته شد بین بیست دقیقه تا یک ساعت زمان برای تثبیت کار کافی است. زمان توصیه شده برای خشک شدن رنگ را در کارتان حتما اعمال کنید.

 

باقی مانده پودر را با سمباده نرم کنید، دو مرحله آخر را از لاک الکل نیز استفاده کنید و پوشش را تمیز و پاک کنید اما با احتیاط تا هیچ نوار یا کاغذی بر روی رنگ مرطوب نچسبد. بازبینی کار پایان یافته بسیار مهم است، در این بازبینی اگر در قسمتی نواقصی دیده شد باید برطرف شوند.

پس از اینکه مراحل نقاشی تمام شود نوبت به پولیش و واکس می رسد، این مرحله بسیار مهم می باشد، پولیش کار با استفاده از پولیش مخصوص خودرو را پولیش زده تا کدری رنگ و یا مات بودن آن برطرف شود و در صورت نیاز بدنه خودرو را واکس می زند و پس از شستشو کامل خودرو و کنترل کیفیت آن خودرو آماده تحویل به مشتری می باشد.


نماد اعتماد