0912-0700431         021-33985950

0935-7082874         021-55374352

@digicarhelp

گیربکس چیست:

گیربکس را می توان مجموعه ای از قطعات مختلف تعریف نمود که وظیفه تنظیم دور موتور به نسبت های گوناگون و انتقال آن از طریق سیستم انتقال قدرت به چرخ ها و همچنین تنظیم سرعت را بر عهده دارد.

نقش گیربکس چیست:

گیربکس یکی از بخش های اساسی و مهم همانند موتور در هر خودرویی است که در تنظیم سرعت خودرو نقش دارد..

گشتاور تولیدی توسط موتور خودرو بعد از انتقال توسط  کلاچ به گیربکس می‌رسد

اهمیت گیربکس در چیست:

هر موتوری دارای دور محدودی است و بیشتر از آن نمی‌تواند کار کند و هر موتور با حداکثر دور خود می‌تواند گشتاور معینی است تولید نماید و وظیفه گیربکس خودرو انقال دادن دور موتور با نسبت‌های گوناگون و رساندن آن به خطوط انتقال و میل گاردان در خودروهای دیفرانسیل عقب یا مستقیماً به دیفرانسیل در خودروهای دیفرانسیل جلو می‌باشد

انواع گیربکس ها

 گیربکس دستی یا دنده ای:

 این نوع گیربکس عملیات انتقال گشتاور موتور به چرخ ها، از طریق مجموعه ای  از چرخ دنده ها صورت می گیرد. این عملیات از طریق پدال کلاچ پایی یا دسته‌دنده دستی انجام می شود.

 گیربکس نیمه اتوماتیک

گیربکس نیمه اتوماتیک یا دستی ترتیبی، نوعی از گیربکس های دستی است زیرا دنده به طور اتوماتیک تعویض نمی شود. در این حالت تعویض دنده توسط کلاچ و از طریق سیستم‌های الکترونیکی-مکانیکی صورت می گیرد.

گیربکس اتوماتیک

گیربکس خودکار یا اتوماتیک، همان طور که از نام آن پیدا است دنده را به صورت خودکار تعویض می نماید. در این حالت دنده بسته به شرایطی مانند وزن، سرعت و موقعیت خودرو به صورت خودکار تعویض می شود. در این حالت تنها با فشار پدال گاز، دنده به صورت خودکار تعویض می شود.

گیربکس ترکیبی

نوعی گیربکس اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی دنده می باشد.

 


نماد اعتماد