0912-0700431         021-33985950

0935-7082874         021-55374352

@digicarhelp

عیب یابی قسمتهای مختلف جلوبندی خودرو

 1. در اولین مرحله به لاستیک‌ها سرمی‌زنیم. اما این بار فشار باد آنها اهمیت زیاد ندارد، بلکه آج لاستیک‌ها و ساییدگی آنها بسیار مهم بوده و می‌تواند باعث این عیب شود. لاستیک‌های جلو بسیار مهم هستند. آج تایرها، کیفیت آنها و نحوه قرارگیری آنها می‌تواند بر بسیاری از پارامترها تاثیر زیادی بگذارد.تفاوت میزان آج لاستیک چپ و راست  ممکن است غربیلک را تا حدی بلرزاند.
 2. بررسی بالانس ‌بودن چرخ‌های جلو... بالانس نبودن چرخ‌ها می‌تواند به راحتی فرمان را بلرزاند و حتی در صورت عدم برطرف کردن آن،جلوبندی را با عیوب غیرقابل پیش ‌بینی مواجه خواهد کرد.

  چرخ های خودرو باید بالانس یا هم راستا باشند تا حین حرکت ، تمام قسمت ها به یک اندازه با سطح مسیر برخورد کرده و چسبندگی و سایش مساوی داشته باشند...چرخ ها را بالانس می کنند تا تعادل داشته باشند .

  اگر چرخ های خودرو آفرود بالانس نباشند ، فرمان می لرزد، خودرو به اطراف منحرف می شود و به دیگر اجزا جلوبندی نیز آسیب وارد می کنند .

  خرابی بلبرینگ چرخ:

  یکی از مهم ترین بخش های جلوبندی خودرو ، بلبرینگ چرخ هاست . خرابی بلبرینگ معمولا از دو راه لرزش فرمان و صدا(نشانه مطمئن تر) مشخص میشود. وقتی بلبرینگ معیوب باشد،خودرو صدای تانک می دهد! سالم بودن بلبرینگ چرخ های خودرو آفرود،خیلی مهم است.خرابی بلبرینگ چرخ باعث قفل شدن چرخ ها و حوادث ناگوار میشود!

 3. میل تعادل برای حفظ تعادل خودرو است(از اسمش مشخص است!). این میله بدلیل شکل خاص و نحوه اتصال در سر پیچ‌ها، نیروی پیچش را بین دو چرخ تقسیم کرده و از خم شدن بیش از حد خودرو به یک سمت جلوگیری می‌کند. میل تعادل توسط دو بوش محکم نگه داشته می‌شود. در صورت خرابی این بوش‌ها نیز غربیلک فرمان می‌لرزد(اصطلاحاً فرمان می‌زند). بوش‌های میل‌ تعادل در بی صدا کار کردن سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو نقش مهمی دارند. سیستم تعلیق سمت چپ و راست را به یکدیگر متصل می کند تا ارتعاشات ریز و کوچک جاده را دریافت کرده و بین هر دو طرف تقسیم کند و خودرو حرکت نرمتری داشته باشد.

  خرابی بوش های میل تعادل:

  این قطعه همانطور که از اسمش مشخص است، مسئول حفظ تعادل خودرو است. میل تعادل با توجه به شکل و نحوه اتصالش به دیگر بخش ها،حین پیچیدن خودرو، نیروی پیچشی را بین چرخ ها تقسیم کرده تا از متمایل شدن خودرو به یکی از سمت ها جلوگیری کند. میل تعادل توسط  دو بوش در جای خود بسته شده است. اگر این بوش ها معیوب باشند ، خرابی خود را با ایجاد صدا در جلوبندی(سیستم تعلیق) نشان می دهند. لرزش فرمان نیز از دیگر نشانه های خرابی بوش های میل تعادل است.گاهی دلیل صدا، شل بودن میل تعادل و برخورد آن با دیگر قطعات است.

  علائم خرابی میله تعادل:

  در صورت خرابی این قطعه، در دست اندازهای ریز جاده،از سیستم جلوبندی صدا شنیده می شود.

 4. دلایل ایجاد عدم تعادل خودرو در سر پیچ ها :

  تنظیم نبودن زوایای  فرمان ، تنظیم نبودن باد لاستیک ها ، ساییدگی نابرابر آج لاستیک ها، تغییر شکل شاسی در اثر ضربه، گیر کردن ترمزها در یک طرف،میل تعادل خراب،میل فرمان و جعبه فرمان خراب، بالانس نبودن چرخ ها و …

  این قطعه همانطور که از اسمش مشخص است، مسئول حفظ تعادل خودرو است. میل تعادل با توجه به شکل و نحوه اتصالش به دیگر بخش ها،حین پیچیدن خودرو، نیروی پیچشی را بین چرخ ها تقسیم کرده تا از متمایل شدن خودرو به یکی از سمت ها جلوگیری کند. میل تعادل توسط  دو بوش در جای خود بسته شده است. اگر این بوش ها معیوب باشند ، خرابی خود را با ایجاد صدا در جلوبندی(سیستم تعلیق) نشان می دهند. لرزش فرمان نیز از دیگر نشانه های خرابی بوش های میل تعادل است.گاهی دلیل صدا، شل بودن میل تعادل و برخورد آن با دیگر قطعات است.

 5. بلبرینگ چرخ آیتم دیگر موثر در جلوبندی است که خرابی آن می‌تواند عیوب زیادی(لرزش فرمان خودرو و...) را به وجود آورد. خرابی بلبرینگ چرخ،صدای خاصی دارد که از آن صدا می‌توان به معیوب بودن بلبرینگ چرخ  را فهمید. تنظیم بلبرینگ چرخ خیلی مهم است و در عمر و کارکرد بلبرینگ و نقش زیادی دارد.

  یکی از مهم ترین بخش های جلوبندی خودرو ، بلبرینگ چرخ هاست . خرابی بلبرینگ معمولا از دو راه لرزش فرمان و صدا(نشانه مطمئن تر) مشخص میشود. وقتی بلبرینگ معیوب باشد،خودرو صدای تانک می دهد! سالم بودن بلبرینگ چرخ های خودرو آفرود،خیلی مهم است.خرابی بلبرینگ چرخ باعث قفل شدن چرخ ها و حوادث ناگوار میشود!

 6. کمک فنر عامل اصلی در گرفتن ضربات جاده(کنترل نوسانات) در سیستم تعلیق(جلوبندی)است. اگر کمک فنر(می‌تواند عیوب زیادی را ایجاد کند که معمولاً تعمیرکارها با تعویض آن اقدام به رفع عیب می‌کنند) خراب شود مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. گاهی لرزش فرمان از خستگی شدید کمک فنر یا فنر بوده که استحکام لازم را نداشته و ارتعاشات را به سیستم فرمان وغربیلک منتقل می‌کند. گاهی شل بودن کمک فنر نیز باعث ایجاد صدای اضافی و لرزیدن فرمان می‌شود.
 7. سیبک یکی از عوامل و ریشه‌های این عیب است. وقتی سیبک خراب شده و حرکت مفصلی خود را به درستی انجام ندهد می‌تواند این عیب را به وجود آورد. سیبک نباید حرکت عمودی داشته باشد. لقی مجاز عمودی سیبک آنقدر کم است که با دست حس نمی‌شود! بنابراین خرابی و لقی سیبک موجب لرزش فرمان(زدن فرمان) می‌شود.

  یکی از مهم ترین دلایل ایجاد لرزش و ضربه در فرمان ، خرابی سیبک است . سیبک ها قطعاتی هستند که با توجه به شکل کروی، در مقابل نیرو(کششی و فشاری) مقاومت کرده و حرکت راحت دو قطعه متصل به هم را بدون ایجاد اصطکاک ، فراهم می کند .

  اگر این حرکت مفصلی به درستی انجام نشود ، روی سیستم فرمان خودروهای آفرود تاثیر گذاشته و عملکرد صحیح آن را مختل می کند . سیبک ها در راستای عمود،لقی خیلی کم و نامعینی دارند و به طور کل نباید حرکت عمودی محسوسی داشته باشند . اگر سیبک ها روغن کاری مناسبی نداشته باشند، صدایشان در می آید!

 8. تنظیم(زوایای)فرمان در لرزش فرمان بسیار موثر است.
 9. گاهی خرابی اتصالات و شل بودن بیش از اندازه آنها این مشکل را به وجود می‌آورد که با آچارکشی و کنترل مجدد برطرف می‌شود.
 10. گاهی لرزش فرمان فقط در هنگام ترمزگیری بوده که این عیب از دیسک‌های ترمزاست(تاب داشتن دیسک) برای برطرف کردن این عیب دو راه حل داریم...ابتدا باید قطر دیسک‌ها سنجیده شود..اگر استاندارد باشد،با تراشکاری(و برداشتن لایه‌ای نازک) از روی دیسک ،این عیب برطرف می‌شود. اما اگر قطر دیسک کم باشد باید حتماً عوض شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که در سیستم فرمان خودرو دیده می‌شود، انحراف خودرو به یک سمت در مسیر مستقیم است. وقتی در حال حرکت در مسیر مستقیم هستید، اگر فرمان را برای چند لحظه رها کنید، خودرو تمایل دارد از مسیر مستقیم خارج شود...(اصطلاحاً)فرمان به سمتی می‌کشد!

اتصالات فرمان و تنظیم زوایای چرخ میتواند باعث بروز این مشکل شود. پس آنها را نیز کنترل کنید.

 1. یکی از مهم‌ترین دلایل این عیب، شاسی خودرو است. وقتی شاسی خودرو از یک سمت مورد ضربه و آسیب قرار می‌گیرد تنظیمات اولیه کارخانه و ابعاد شاسی به سرعت به هم می‌ریزد. برگرداندن آن به حالت اولیه بسیار مشکل بوده و گاهی این کار به درستی انجام نمی‌شود. خودرویی که در اثر تصادف شاسی آن تغییر حالت داده باشد به سرعت در سیستم جلوبندی مشکل پیدا می‌کند. سیستم فرمان و متعلقات آن هم که وابسته به جلوبندی است سریع خراب شده و دچار مشکل می‌شود. کشیدن فرمان به یک سمت، خراب شدن سریع پلوس‌ها، پاره شدن گردگیر آنها و در کل خرابی جلوبندی از عوارض این‌ نوع خودروها است.

  گاهی شاسی تغییر حالت میدهد(می پیچد). اگر این مشکل را حل نکنید، در کار جلوبندی خودرو اختلال ایجاد شده و ایمنی به خطر می افتد. خودرویی که تغییر حالت شاسی داده باشد(در اثر تصادف)، فرمان پذیری ضعیفی  دارد(خودرو به طرفین کشیده می شود)، عمر مفید پلوس هایش کم است و سریع  فرسوده می شوند، گردگیرهای پلوس قبل از پایان عمر مفید،پاره  می شوند و خودرو تعادل مناسبی  ندارد!

بنابراین قبل از خرید خودرو کار کرده از سلامت جلوبندی خودرو اطمینان حاصل کنید!

 1. نقش بازوی سگ دست

این بازو که نقش اساسی در جلوبندی بازی کرده و بازیگر نقش اول است در صورت خرابی باعث کشیدن فرمان به یک سمت می‌شود. نگران نباشید قیمت این بازیگر نقش اول برخلاف بسیاری از بازیگران امروز زیاد نیست!

 1. فنر در سیستم تعلیق به همراه کمک نقش جذب ضربات را به عهده دارد. این فنر ضریب جذب انرژی خاصی داشته که باید به آن توجه کرد. در بسیاری مواقع وقتی فنر خسته می‌شود سیستم هدایت خودرو را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث کشیدن فرمان به یک طرف می‌شود... فنر ضعیف شده و نیرو را نمی‌تواند جذب کند. پس آن را باید عوض کنید. فنر نیز قیمت چندانی ندارد.
 2. گاهی خرابی سیستم ترمزنیز باعث این مشکل می‌شود. نیروی ترمز باید بین چرخ‌ها به یک اندازه تقسیم شود. این تقسیم مساوی سبب می‌شود تا در زمان ترمزگیری هر چرخ به یک اندازه تحت تاثیر نیروی ترمز قرار بگیرد. حال تصور کنید این نیرو به مساوات تقسیم نشده و یک چرخ کمی‌بیشتر تحت فشار قرار بگیرد. در نتیجه تغییر دور به سرعت انجام گرفته و فرمان به یک طرف منحرف می‌شود. در این‌گونه مواقع خودرو و سیستم ترمز آن به یک ترمزساز ماهر نشان داده شود. ممکن است پمپ ترمز یک چرخ گریپاژ کرده باشد و نتواند به درستی ترمز بگیرد. درمان این درد باز شدن پمپ ترمز و شست‌وشوی بوش‌های آن بوده تا کاملاً روان حرکت کند.

۱۴- اما عیب دیگر، سر و صدای غیرعادی سیستم تعلیق خودرو است. به گونه که شما در هر دست اندازی می‌افتید صدای تق‌تق یا هر نوع صدای دیگری از سیستم تعلیق به گوش می‌رسد. گاهی می‌شود که شما خودرو را با دست تکان می‌دهید، ولی صدای اضافی از سیستم تعلیق می‌شنوید. این‌گونه سر و صداهای اضافی نشان‌دهنده خرابی سیستم تعلیق بوده که به راحتی قابل برطرف شدن است.

۱۵- کمک فنر نباید خیلی سفت یا خیلی نرم باشد و پس از جمع‌ شدن باید آرام به حالت اول برگردد.قبل از هر چیزی باید نحوه کار کمک فنر کنترل شود. در این مواقع معمولاً کمک فنر تعویض می‌شود. ساییدگی سیبک و بدون روغن کار کردن سیبک هم سبب این سر و صدا می‌شود. سیبک نیز معمولاً قابل تعمیر نیست و به راحتی تعویض می‌شود.

شل بودن میل تعادل و برخورد آن با سایر قسمت‌ها، سر و صدای اضافی تولید می‌کند. گیج‌زدن خودرو را تقریباً همه ما دیده ایم!

این یکی از شایع‌ترین عیوب است که دلایل خاصی دارد. بار دیگر به میله تعادل بازمی‌گردیم. اگر این میله ضعیف شود و نتواند نیرو را به درستی در خود جذب کند خودرو به راحتی گیج می‌زند. سیستم تعلیق، فنر و کمک فنر نیز وقتی ضعیف می‌شوند باعث گیج‌ زدن خودرو می‌شوند


نماد اعتماد